10.7.2022 NEDĚLE

V neděli jsme všichni zamávali příbuzným a vyrazili jsme vstříc dobrodružství! Pár dětí uronilo nějaké slzičky, ale ty uschly už kilometr za Brnem a děti se cestou na tábor družně seznamovaly. Po příjezdu jsme se ubytovali – mladší děti v budově a starší děti v chatkách a následoval guláš na večeři, který jsme vyjedli do poslední lžičky. Po večeři jsme si po oddílech ukázali areál tábora, seznámili se a náš první táborový den tak byl završen.


11.7.2022 PONDĚLÍ

První opravdový táborový den! Dopoledne jsme se rozdělili do skupinek na celotáborovou hru. Po celý tábor budeme rozdělení buď do oddílů, ve kterých jsou děti podle věku a jsou spolu i ubytované, a na skupinky, ve kterých jsou děti věkově smíšeně napříč oddíly. Učí se tak spolupráci mezi mladšími a staršími a poznají další kamarády. V těchto skupinkách hrajeme celotáborovu hru až do konce tábora a na jeho konci vyhlásíme celkového vítěze.

Letos tato hra nese název Z příběhu do příběhu. Ráno nám paní spisovatelka Kornelie vysvětlila, že se jí při psaní knížky pomíchaly všechny stránky a že při jejím skládání bude potřebovat pomoc dětí. Po scénce jsme si zahráli první hru, kdy děti musely vyluštit zašifrovanou zprávu od Kornelie.

V odpoledním bloku jsme měli oddílové programy.
1. bílý oddíl nejmladších dětí hrál různé hry, sportovní i kreativní – ocáskovanou, přetahování a podbíhání lana.
2. žlutý oddíl hrál seznamovací hry a v úterý začne s oddílovou hrou na motivy Malého prince,
3. oddíl, červevený má oddílovou hru na motivy filmu Hledá se Nemo a dnes stavěli v lese Sasanky pro Nema,
4. fialový oddíl má oddílovku na téma pirátů a dnes zjišťovali, jaké má kdo pirátské schopnosti a založili si pirátský deník,
5. modrý oddíl má oddílovou hru s názvem Mobilmánie a dnes hledali a chytali pokémony,
6. zelený oddíl má hru na téma Vikingů a dnes vyráběli vikingské erby z přírodních materiálů,
7. hnědý oddíl má detektivní kancelář, která řeší zapeklitý případ. Dnes měli závod plný náhod.
8. černý oddíl má hru na téma Survivor a dnes si chystali plán hry.

Po večeři jsme hráli celotáborovku, kdy děti plnily různé úkoly na stanovištích, inspirované byly pohádkou o Popelce, kterou děti poznali z úvodní scénky. Děti tak jeli slalom na Juráškovi, poslepu si obouvali střevíčky a taky se trefovali „sněhovou“ koulí do prince.


12. 7. 2022 ÚTERÝ

Dnešní dopoledne patřilo oddílovým programům.
1. bílý oddíl šel na procházku ke studánce a hrál lesní pexeso,
2. žlutý oddíl hrál hru na motivy Malého prince. Potom každý z oddílu nakreslil kamaráda a hádali, kdo je kdo. Nakonec napsali pohledu domů.
3. oddíl, červevený namaloval mapu oceánu a odpovídal na otázky z mořského kvízu,
4. fialový oddíl mimo jiné pracoval na spolupráci a důvěře posouváním lidského voru,
5. modrý oddíl byl v aplikaci Snake a hráli hada,
6. zelený oddíl a 7. oddíl (hnědý) se spojily a společně absolvovali procházku se znalostním kvízem,
8. černý oddíl stavěl indiánské teepe, což se ukázalo jako náročný úkol nejen fyzicky, ale i pro plánování.

Největší nadšenci už dnes vyzkoušeli bazén. Odpoledne vedoucí dětem předvedli další příběh z knížky spisovatelky Kornelie, tentokrát Boba a Bobka. Po úvodní scénce si každá skupinka vyrobila a ozdobila kouzelnický klobouk, který pak umístili do lesa. V následující hře musely všechny skupinky oběhnout klobouky a trefovat se do nich papírovými koulemi. O vítězi rozhodoval celkový čas skupiny spolu s body za trefy.

Večer konečně přišlo to, na co se všichni ptali od prvního dne, a to DISKOTÉKA.


13.7.2022 STŘEDA

Dopoledne jsme začali scénkou z dalšího příběhu spisovatelky Kornélie, a to Malým princem, který potkal lišku. Tato scénka uvedla hru Po stopách lišky. Děti si musely obléct něco modrého, protože Malý princ měl modrý kabátek, a pokud tuto podmínku splnily, vyrazili do lesa hledat a pamatovat si kartičky různých zvířat.
V poledním klidu se mohly děti podívat na film Malý princ a potom jít do bazénu. Po obědě byly oddílové programy.

1. Bílý oddíl psal pohledy (kreslil obrázky) domů a potom vytvářel „mandaly pro děti“, z čehož vznikly krásné obrázky z barevného písku, které si děti odvezou domů.
2. Žlutý oddíl vyráběl beránka pro malého prince a potom hrály hru poznávání věcí po hmatu.
3. Oddíl, červevený si zahrál desetiboj – plnění deset úkolů.
4. Fialový oddíl vyrazil na procházku do okolí a navštívili památník svatého Huberta.
5. Modrý oddíl hrál aplikaci Roblox a hráli úkoly, při kterých je ohrožovali na životě zombíci.
6. Zelený oddíl absolvoval Rodenův závod (poslepu).
7. Hnědý oddíl hrál překračování rozbouřené řeky.
8. černý oddíl dostavoval teepee.

Po večeři za námi přijel náš oblíbený pan hvězdář, kterého už děti z minulých let. Nejdřív s dětmi pozoroval Slunce speciálním dalekohledem a ukázal jim sílu Slunce, které přes obyčejný dalekohled dokáže spálit papír, a tedy i poškodit oči, kdyby se do něj člověk obyčejným dalekohledem díval. Po pozorování následovala interaktivní přednáška o cestách do vesmíru. Děti si například vyzkoušely, jak můžou docílit stavu bez tíže, viděly na videu start rakety a dozvěděly se spoustu zajímavostí. Pozorování noční oblohy bohužel letos nevyšlo kvůli zamračené obloze, ale i tak šli spát všichni spokojení.


14.7.2022 ČTVRTEK

Dnešní den je ve znamení Ledového království. Po úvodní scénce následovala celotáborová hra Hledání Elsy. Každá skupinka vybrala tři členy, kteří odešli do lesa s jinou skupinkou. Ta pak tyto tři členy schovala. Schovaní nakreslili pro svůj zbytek skupinky mapku, kde jsou. Každá skupinka pak dostala mapku od svých členů a snažili se je co nejdřív najít.

V poledním klidu bylo promítání Ledového království, potom schlazení v bazénu.

Odpoledne děti vyráběly trůny pro princeznu Elsu (trůn musel být z přírodních materiálů a unést jednoho vedoucího), vyráběli Olafa a secvičily si scénku na motivy Ledového království, kterou pak před celým táborem předvedly. (Scénky máme natočené, ale videa se nám zatím z tábora, kde je slabý signál, nedaří nahrát, ale hned, když se dostaneme na signál, tak vám je nahrajeme na Rajče.)

Po večeři přišla bouřka, což jsme vzhledem k dusnu všichni uvítali a kdo chtěl, mohl se ještě dívat na promítání filmu.


15.7.2022 PÁTEK

V pátek dopoledne

1. Bílý oddíl hrál Aktivity.
2. Žlutý oddíl hrál hry v lese (s čísly na zádech a podobně).
3. Červený oddíl putoval po lese a hrál hru, co patří a nepatří do oceánu.
4. Fialový oddíl postavil krásné pirátské koráby.
5. Modrý oddíl byli v aplikaci Mapy a šli na procházku do vesnice do obchodu a na hřiště.
6. Zelený oddíl hrál hru Azimut, kdy děti musely v časovém termínu dojít co nejdál podle určeného azimutu na buzole, umístit na místo, kam došly, vlajku, a zároveň se stihnout vrátit do tábora.
7. Hnědý oddíl dělal závod aut, která si před tím musely děti vyrobit.
8. Černý oddíl šel na procházku do vesnice do obchodu a signál .

Odpoledne jsme měli scénku z filmů Mimoni a hra nesla název „Pochytej Mimoně!“ Děti byli rozdělení na sběrače (sbírali po lese peníze s obrázkem mimoně, ale nesměl je zasáhnout chytač) a chytače, kteří se snažili zasáhnout sběrače papírovou koulí. Za nasbírané peníze si potom děti nakoupily suroviny pro výrobu zvláštního lektvaru. Když se jim lektvar podařilo uvařit (a nad kelímkem se vlivem působení octu a sody zvedla a nafoukla gumová rukavice), ve hře uspěli 

A večer naše další oblíbená diskotéka.


16.7. 2022 SOBOTA

Sobota nás odnesla do daleké galaxie a do světa Star Wars. Po scénce, kdy se Darth Vader snažil světelným mečem otevřít balíček chipsů, začala hra na Galaktické město. Děti si měly připravit služby, kterými by zaujali vesmírné cestovatele, kteří se do jejich města přijeli pobavit, odpočnout si, občerstvit se a podobně. Děti se úkolu zhostily velmi zodpovědně. Měli jsme tu kurzy meditace, kurzy boje s mečem, kurz stojky na hlavě, několik masážních salonů, cvičení, nácvik kopu do branky, několik občerstvení, portrétistu, živou hudbu, tetovací salón a další. Vesmírní cestovatelé byli nadšení!

V poledním klidu jsem se dívali na Mimoně a kdo chtěl, mohl jít do bazénu.
Odpoledne jsme hráli stopovanou. Oddíly dostaly mapy s označenými místy, kde najdou otázku. Odpovědi na otázku měly děti navést k jednomu slovu, které měli vyluštit. Zároveň šlo ale ve hře o to, aby skupinku vidělo co nejméně jiných skupinek (a všechny skupinky se zase snažily vidět ty další). Byla to rozhodně nejtišší hra, kterou jsme dosud hráli 

Večer jsme měli oddílové programy, nejmladší děti si vyráběly obrázky z korálků, což zaujalo i hodně starších, kteří se připojili.


17.7. 2022 NEDĚLE

Dopoledne byly oddílové programy.

Odpoledne přišel náš už tradiční, snad můžeme říct i legendární, braňák! Motivací dnešního dne totiž byla pohádka Tom a Jerry a Tom musel dohonit Jerryho. Skupinky se rozdělily do tří menších skupinek a běžely trasu s úkoly na čas. Všichni do běhu dali všechno, včetně vedoucích, kteří vyběhli jako první motivační skupinka.

Večer jsme si udělali oheň a opekli špekáčky. Po opíkání následovala noční hra v lese – nejdřív mladší oddíly a po nich starší. Úkolem bylo v lese najít a chytit Jerryho. Jerry byl světýlko v lese, předpokladem úspěšného lovu bylo samozřejmě udržení ticha.


18.7. 2022 PONDĚLÍ

Dopoledne otevřela scénka z Macha a Šebestové. Tito slavní spolužáci šli zachránit spolužáka Kropáčka a zbavit ho bacilů v krku. Vedoucí tak byli bacily, děti měly papírové koule (léky) a snažili se vedoucí trefit. Když vedoucí dostal deset zásahů, klesal k zemi a děti jej museli dostat do svého domečku. Děti si hru maximálně užili, vedoucí se chvíli vzpamatovávali. Nepřežilo jedno tričko vedoucího Vojty 

Odpoledne nás čekal úžasný program – hasiči nám přijeli ukázat hasičské auta, povyprávět nám o hašení požárů, děti si mohli vlézt do kabiny hasičského auta a hřeb programu bylo zkoušení stříkání vody z hadic, což vedlo k velké vodní párty.

Po večeři jsme už měli jen klidnější oddílové programy, jako batikování, smažení palačinek na ohni a podobně.


19.7. 2022 ÚTERÝ

Dopoledne byly oddílové programy. Oddíly 1, 2, 3 a 5 šly na pěší výlet na nedalekou „sobí farmu“, 6 a 7. oddíl šel na výlet do Snovídek, 8. oddíl si nacvičoval scénky na téma Tajuplný ostrov a natočil je. Pak jsme se šli zchladit do bazénu.

V poledním klidu měly děti možnost podívat se na pohádku a pak mohly jít do bazénu.

Odpoledne otevřela scénka pohádka O řepě. Po ní následovala celotáborová hra. Děti ve skupinkách musely nejdříve získat semínka řepy, potom hnojivo, vodu, pracovní oblečení a pracovní povolení. To bylo zvlášť obtížné, jelikož úředník si v bazénu úřadoval, jak se mu chtělo. Když skupinka všechno získala, mohla si vytáhnout svoji řepu.

Večer přijel profesionální DJ a přichystal pro nás venkovní diskotéku.


20.7. 2022 STŘEDA

Ve středu ráno jsme začali scénkou z pohádky Šíleně smutná princezna. Následovala hra Pašeráci, kdy děti musely nakupovat různé věci, které by udělaly princezně radost. Ale protože takové věci byly v království zakázané, musely je děti pašovat a schovávat se před celníky. Cílem bylo věci prodat v jiném obchodě za lepší cenu, než byla nákupní, a vydělat jako skupinka co nejvíc peněz.

Odpoledne byly oddílové programy. Protože už je pořádné teplo, věnovali jsme se kreativním činnostem ve stínu jako batikování, savování atd. a samozřejmě i bazénu, osmý oddíl hrál vodní pólo, menší děti hrály přehazování kuliček a bitvu s vodními bombami. Pátý oddíl vyráběl z pet lahví vor, na kterém děti pomocí provázků převezly vedoucí přes bazén.

Večer byl také ve znamení kreativních činností, kdy si děti mohly u různých stanovišť něco vyrobit. Někdo si vyrobil smaltovaný přívěšek, někdo obrázek z korálků, dál se vyráběly papírové krabičky, zvířata z papíru a náramky přátelství.


21.7. 2022 ČTVRTEK

Dopoledne jsme měli oddílové programy, opět se hodně batikovalo, čtvrtý oddíl dodělával dřevěné lodičky a zkoušel je v bazénu.

Odpoledne jsme měli scénku O Hurvínkovi. Skupinky si pak měly vyrobit z pet lahví svého Hurvínka tak, aby loutka pomocí provázků dokázala chodit. Pak následoval závod těchto Hurvínků. Chodili jako živí, až si některé děti chtěly vzít tyto loutky o velikosti malého dítěte domů 

Večer byly oddíly, většina oddílů dokončovala svoje programy, někteří absolvovali noční hry, někteří spali v tee-pee.


22.7. 2022 PÁTEK

Dopoledne byl poslední celotáborový program. Skupinky dokončili příběhy ze střípků textů, které během celého tábora získávali za jednotlivé hry. Nakonec každá skupinka natočila svůj úsek příběh a celý příběh se tak spojil do jednoho "filmu". Svět jsme tedy zachránili :-)

Odpoledne byl poslední oddílový program a také jsme začali s balením a přípravami na sobotní odjezd.

Večer měli děti závěrečnou diskotéku a my vedoucí jsme třídili a balili táborové vybavení.


23.7. 2022 SOBOTA

Už jen dobalení, úklid a odjezd domů :-)

Tak zase za rok, AHOOOJ!
brno-img   slatina-img   jmk-img
Činnost o.s. Templák je podporována
Statutárním městem Brno
městskou částí Slatina
Jihomoravským krajem